Pilatesin Sağlığa Faydaları

BEGÜM ÇELİK

Pilatesin Sağlığa Faydaları

Ağustos 21, 2020 Online Pilates Online Pilates Fiyatları Pilates 0
online-pilates-fiyatlari
69 / 100

Pilatesin Sağlığa Faydaları

Pilates, 20. yüzyılın başlarında jimnastik ve vücut geliştirme geçmişine sahip Alman eğitmen Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz yöntemidir .

online-pilates
pilates kaç kalori yakar

Pilates, çekirdek kasları güçlendirmeyi, dengeyi geliştirmeyi ve nefes almayı vurgular. Düzenli olarak Pilates yapmak size birçok sağlık faydası sağlar.

# 1 Pilates kalp sağlığını iyileştirebilir

Obez, hareketsiz kadınlarla yapılan bir klinik araştırma, Pilates’in kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Deneme 12 hafta sürdü ve haftada üç adet 1 saatlik eğitim seansından oluşuyordu. Tüm sınıflar sertifikalı bir Pilates eğitmeni tarafından yönetildi.

Denemenin katılımcıları sistolik kan basıncını 5 mmHg düşürdüler ve% 2’ye kadar vücut yağını kaybetmeyi başardılar.

online-pilates
heryerde pilates

# 2 Pilates sırt ağrısını önleyebilir

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre CDC düşük ağrı, hemen hemen her insanı hayatının bir noktasında etkileyen bir durumdur ve iş günü kaybı için yaygın olarak bildirilen bir nedendir. 

Güçlü ve dengeli çekirdek kasları, bel ağrısını önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilir. “Çekirdek” genellikle lumbopelvik bölge, kalçalar, karın ve belden oluşan bir grup kas olarak tanımlanır.

Omurgayı stabilize etmek için tüm çekirdek kaslar gereklidir. Bununla birlikte, transvers abdominusun (TVA) uygun şekilde aktivasyonu, özellikle sırt sağlığı için çok önemli görünmektedir. TVA, karın ön ve yan duvarının kas tabakasıdır. Araştırmalar, Pilates’in enine abdominusu güçlendirmek için mükemmel bir egzersiz olduğunu gösteriyor. 

online-pilates
hangi pilates setini almalıyım

# 3 Pilates, kas dengesizliklerini iyileştirmeye yardımcı olabilir

Kas dengesizlikleri, sırt ağrısı ve diğer kas-iskelet rahatsızlıkları riskini artırabilir. Bir göre İspanyol çalışmada 9 ay karın bölgesinde kas dengesizlikleri ortadan kaldırmak için böylece karın duvarı kaslarını güçlendirmek için yardımcı olabilir için en az haftada iki kez Pilates uygulaması yapılmalı.

# 4 Pilates genel sağlığı ve refahı iyileştirebilir

Pilates, kas iskelet hastalıklarını önlemenin yanı sıra genel sağlığı iyileştirmenin de mükemmel bir yoludur.

online-pilates
pilates stüdyoları

# 5 Pilates dengeyi ve düşmeyi önleme özelliğini geliştirebilir

Pilates, vücudun alt kısmının güçlenmesini ve dengesini sağlamaya yardımcı olabilir. Düşmeleri önlemek için güçlü kalça, bacak ve karın kasları gereklidir.

Bunun dışında Pilates, denge kurmanın ve duruşu iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Yaşlı bireylerle yapılan bir araştırmaya göre, 5 haftalık bir program, katılımdan sonraki 12 aya kadar denge, duruş, dinamik denge ve gücü geliştirmeye yardımcı olabilir.

online-pilates-fiyatlari

# 6 Pilates akıl sağlığını iyileştirebilir

Egzersiz, serotonin, dopamin veya endorfinler gibi sakinleştirici veya duygudurum artırıcı nörotransmiterleri serbest bırakır.

Serotonin , refah ve mutluluk duygularımızı artıran bir nörotransmiterdir. Bunun dışında uyku döngümüzü iyileştirir ve rahatlamamıza yardımcı olur.

Dopamin hafızayı, ruh halini, motivasyonu ve dikkati geliştirir. Lezzetli yemekler yerken, seks yaparken veya egzersiz yaparken salınır.

Endorfinler sadece ruh halimizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sinir sisteminin stres ve ağrı ile başa çıkmasına da yardımcı olur.

Bunun dışında, yeni (karmaşık) hareketleri öğrenmek ve bunlarda ustalaşmak, bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur.

# 7 Pilates stresle mücadeleye yardımcı olabilir

Baş ağrısı, uykusuzluk, yüksek tansiyon, kilo alımı veya diyabet gibi birçok sağlık sorununun altında yatan neden kronik stresdir.

Pilates veya Yoga gibi düşük etkili egzersizler stresi serbest bırakmaya ve stres hormonu kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Bunun dışında Pilates uygulaması nefes egzersizleri içerir, farkındalığı geliştirebilir ve vücut farkındalığını artırabilir. Her üç unsur da stresin azaltılmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Ya kilo kaybı?

Bir saatlik Pilates seansı, kilonuza ve seansın yoğunluğuna bağlı olarak 200-400 kalori arasında herhangi bir yerde yakabilir. HIIT veya koşmaya kıyasla bu nispeten düşük olsa da, Pilates başka şekillerde kilo kaybını destekleyebilir:

  • Çok sayıda çalışma, stresin kilo almanıza neden olabileceğini göstermiştir. Pilates stresle mücadele edebilir ve böylece stres kaynaklı kilo kaybını önleyebilir.
  • Pilates, kas yapmanıza yardımcı olabilir. Yağsız vücut kütlesi yağ kütlesinden daha fazla enerji yakar: Bir kilo kas saatte 6.5 kalori yakarken yağlı dokular sadece 1.2 kalori yakar.
yağ-oranı

Bir uyarı : Herhangi bir kronik durumunuz varsa veya bir spor yaralanmasından iyileşiyorsanız, (yeni) bir egzersiz programına başlamadan önce lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dersler Hakkında Bilgi Alın